Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej utrwalony na tle Księżyca

Astronom-amator Thierry Legault sfilmował przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Księżyca będącego w pierwszej kwadrze. Rezultat jest po prostu fantastyczny. Wydarzenie zostało nagrane z okolic francuskiego miasta Rouen, z którego pochodzi astronom.

Materiał wideo ma imponującą rozdzielczość. Wyraźnie widać na nim wielkie kratery oraz okazałe łańcuchy górskie na Księżycu, które zazwyczaj mogą podziwiać tylko mieszkańcy MSK. Oglądając film w zwolnionym tempie, można dokładnie wskazać główne moduły stacji oraz jej wielkie panele słoneczne. To niezwykłe, zważywszy na fakt, że porusza się ona z prędkością blisko 28 000 km/h.

Czytaj więcej

NASA: odkryto system siedmiu planet podobnych do Ziemi

Aż siedem planet krąży w układzie odległym od nas "zaledwie" o 40 lat świetlnych. Mają one rozmiary podobne do Ziemi, mogą tam panować ziemskie temperatury i istnieć woda w stanie ciekłym. O odkryciu poinformowała NASA i Europejskie Obserwatorium Południowe ESO.

NASA zwołała konferencję prasową na 19 czasu polskiego w studiu telewizyjnym agencji w Waszyngtonie. Jednocześnie szczegóły badań opublikowano w czasopiśmie "Nature".

W konferencji wzięli udział Thomas Zurbuchen - odpowiedzialny za część naukową NASA, Michaël Gillon z Uniwersytetu Liege w Belgii, doktor Sara Seager z amerykańskiego Uniwersytetu MIT, Sean Carey, menedżer Spitzer Science Center w Caltechu oraz Nikole Lewis ze Space Telescope Science Institute w Baltimore.

Największe zainteresowanie wśród odkrywanych planet pozasłonecznych zawsze wzbudzają te, które są jak najbardziej podobne do Ziemi. Tym razem międzynarodowy zespół naukowców odkrył cały system takich planet. Układ nazwany TRAPPIST-1 ma aż siedem planet, które oznaczono kolejnymi literami alfabetu dodanymi do nazwy gwiazdy (począwszy od TRAPPIST-1 b, poprzez c, d, e, f, g, aż do TRAPPIST-1 h).

Czytaj więcej

Naukowcy odkryli związki organiczne na powierzchni planety karłowatej Ceres

Bezzałogowa sonda kosmiczna Dawn odkryła na powierzchni planety karłowatej Ceres ślady związków organicznych – donosi "Science". Zdaniem naukowców nie zostały one dostarczone "z zewnątrz". Nigdy wcześniej nie stwierdzono obecności związków węgla w obiektach pasa planetoid.

O odkryciu poinformował zespół naukowców z uniwersytetu w Rzymie, prowadzący badania pod przewodnictwem Marii Christiny De Sanctis.

Czytaj więcej

Additional information