Nowe zdjęcia Jowisza dzięki sondzie Juno

NASA opublikowała zdjęcia zrobione za pomocą kamery zamieszczonej w sondzie Juno. W ubiegłym roku amerykańska sonda kosmiczna zbliżyła się do Jowisza po pięcioletniej podróży z Ziemi. Ujęcia z niej trafiły do pasjonatów astronomii, którzy wybrali najciekawsze ujęcia i zmodyfikowali zastany obraz. Efekt ich prac robi wrażenie. Zobaczcie sami!

Zobacz więcej

NASA: w oceanie na księżycu Saturna mogą być składniki do życia

Enceladus - księżyc Saturna - pod warstwą lodu skrywa ocean, w którym mogą być warunki do istnienia życia - ogłosiła NASA. - Żeby poszukiwać życia, nie musimy nawet lecieć poza Układ Słoneczny - komentuje popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

W czwartek NASA ogłosiła, że na niepozornym, liczącym zaledwie 500 km średnicy księżycu Saturna - Enceladusie, mogą istnieć warunki wystarczające do powstania życia. Sonda Cassini zbadała skład gejzerów na powierzchni tego satelity. Eksperci spodziewają się, że w oceanie Enceladusa, pod grubą warstwą lodu, mogą istnieć kominy termalne.

Czytaj więcej

Pierwsze zdjęcie otoczenia czarnej dziury

Od 5 do 14 kwietnia liczne radioteleskopy z całego świata połączyły siły w niezwykłych obserwacjach - jako Teleskop Horyzontu Zdarzeń. Celem przedsięwzięcia była próba uzyskania bezpośredniego obrazu najbliższego otoczenia czarnej dziury.

O badaniach poinformowały Massachusetts Institute of Technology (MIT), Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), National Radio Astronomy Observatory (NRAO) i inne instytucje naukowe biorące udział w projekcie.

Ziemia jako instrument obserwacyjny

Łącząc siły różnych radioteleskopów rozmieszczonych w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, na Hawajach, a nawet na Antarktydzie, naukowcy niejako przekształcili Ziemię w jeden gigantyczny instrument obserwacyjny. Zdolność rozdzielcza tak prowadzonych obserwacji jest porównywalna z promieniem horyzontu zdarzeń - granicy supermasywnej czarnej dziury rezydującej w centrum Drogi Mlecznej.

Czytaj więcej

Additional information