NASA odnalazła kolejne dziesięć planet, na których może istnieć życie

ASA odnalazła dziesięć całkowicie nowych planet, które znajdują się w strefach sprzyjających powstaniu życia - poinformowała dziś agencja. W ostatnim czasie naukowcy odnaleźli w sumie 219 planet.

Ogłoszenie odkrycia nastąpiło na konferencji dotyczącej odnalezienia 219 planet, dzięki wykorzystaniu Teleskopu Keplera. Naukowcy z NASA podkreślają, że odkrycia dokonano dzięki wszechstronnej i długiej analizie danych zebranych w ciągu ostatnich czterech lat funkcjonowania teleskopu.

W sumie dzięki Teleskopowi Keplera odkryto już 4034 planety pozasłoneczne. Wśród nich znajduje się 50, na których może istnieć życie.

- Dane zebrane dzięki teleskopowi Keplera są unikalne - powiedział astrofizyk Mario Perez, pracujący przy programie. - Zrozumienie tego, jak wyglądają inne układy słoneczne, pozwoli na lepsze planowanie przyszłych misji NASA - dodał rozmówca "The Huffington Post".

Czytaj więcej

Polscy astronomowie ulepszyli swoją "kosmiczną linijkę"

Pomiary odległości galaktyk mogą być coraz dokładniejsze. Międzynarodowa grupa badawcza, kierowana przez Polaków, precyzyjnie wyznaczyła zależności dotyczące gwiazd używanych w roli "kosmicznej linijki", mierzącej odległości w kosmosie.

Cefeidy – bo tak nazywa się ten typ gwiazd – to jedne z najważniejszych obiektów we Wszechświecie. Gwiazdy te w sposób okresowy zmieniają swoje rozmiary (pulsują). O kilka procent wzrasta i maleje promień gwiazdy, a także jej temperatura. Efektem tego są zmiany jasności, które możemy obserwować teleskopami w obserwatoriach astronomicznych na Ziemi. Związek pomiędzy jasnością cefeid a okresem ich pulsacji odkryto ponad 100 lat temu.

Czytaj więcej

Gigant, który wyjaśni zagadki Wszechświata. Polska częścią rewolucji

Galileusz nie mógł wiedzieć w 1610 roku, że przez swój amatorski teleskop ujrzy Jowisza, jego księżyce i tym samym dokona rewolucji w dziejach ludzkości. Tak my w roku 2017 nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, co pokaże nam teleskop ELT. Gigant, który stanie na pustyni Atakama, może zmienić nasze pojmowanie wszechświata. Także dzięki Polakom.

  • Ruszyła budowa największego teleskopu świata
  • ELT będzie m.in. poszukiwał życia w kosmosie
  • Polska ma w tym swój udział finansowy
  • Ważne części teleskopu budują nasi inżynierowie


Pomyśl o płomieniu świecy zapalonej przez kogoś w dalekich Bieszczadach, a potem wyobraź sobie, że jesteś na plaży we Władysławowie. Przy użyciu tego urządzenia możesz to światło rozpoznać i zanalizować. Tak w skrócie można opisać nieprawdopodobną precyzję Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu, pod który wmurowano już kamień węgielny. Oczywiście nie będzie patrzył przed siebie, a w odległe galaktyki – te, które formowały się 13,4 miliardów lat temu. Wszechświat liczy ich 13,7 miliardów. To oznacza, że ludzkość ma szansę sięgnąć tajemnicy narodzin kosmosu. I odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy w nim sami.

Czyytaj więcej

Additional information