SpaceX: udany start rakiety Falcon 9.

Z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała w swój drugi lot rakieta Falcon 9, która już raz została użyta do wyniesienia w kosmos sztucznego satelity. To sukces prywatnej firmy SpaceX, która pracuje nad technologią rakiet wielokrotnego użytku.

Start Falcon 9 odbył się w należącym do NASA Centrum Kosmicznym Kennedy'ego, z którego w przeszłości rozpoczynały się misje Apollo, a potem startowały promy kosmiczne. Punktualnie 27 minut po północy czasu polskiego wyposażona w dziewięć silników rakieta oderwała się od stanowiska 39A. Po ośmiu minutach główny człon rakiety odłączył się i wylądował na zdalnie sterowanej platformie pływającej po Atlantyku. 25 minut później znajdujący się na pierwszej części rakiety komercyjny satelita SES-10 został rozlokowany na orbicie.

Czytaj więcej

Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej utrwalony na tle Księżyca

Astronom-amator Thierry Legault sfilmował przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Księżyca będącego w pierwszej kwadrze. Rezultat jest po prostu fantastyczny. Wydarzenie zostało nagrane z okolic francuskiego miasta Rouen, z którego pochodzi astronom.

Materiał wideo ma imponującą rozdzielczość. Wyraźnie widać na nim wielkie kratery oraz okazałe łańcuchy górskie na Księżycu, które zazwyczaj mogą podziwiać tylko mieszkańcy MSK. Oglądając film w zwolnionym tempie, można dokładnie wskazać główne moduły stacji oraz jej wielkie panele słoneczne. To niezwykłe, zważywszy na fakt, że porusza się ona z prędkością blisko 28 000 km/h.

Czytaj więcej

NASA: odkryto system siedmiu planet podobnych do Ziemi

Aż siedem planet krąży w układzie odległym od nas "zaledwie" o 40 lat świetlnych. Mają one rozmiary podobne do Ziemi, mogą tam panować ziemskie temperatury i istnieć woda w stanie ciekłym. O odkryciu poinformowała NASA i Europejskie Obserwatorium Południowe ESO.

NASA zwołała konferencję prasową na 19 czasu polskiego w studiu telewizyjnym agencji w Waszyngtonie. Jednocześnie szczegóły badań opublikowano w czasopiśmie "Nature".

W konferencji wzięli udział Thomas Zurbuchen - odpowiedzialny za część naukową NASA, Michaël Gillon z Uniwersytetu Liege w Belgii, doktor Sara Seager z amerykańskiego Uniwersytetu MIT, Sean Carey, menedżer Spitzer Science Center w Caltechu oraz Nikole Lewis ze Space Telescope Science Institute w Baltimore.

Największe zainteresowanie wśród odkrywanych planet pozasłonecznych zawsze wzbudzają te, które są jak najbardziej podobne do Ziemi. Tym razem międzynarodowy zespół naukowców odkrył cały system takich planet. Układ nazwany TRAPPIST-1 ma aż siedem planet, które oznaczono kolejnymi literami alfabetu dodanymi do nazwy gwiazdy (począwszy od TRAPPIST-1 b, poprzez c, d, e, f, g, aż do TRAPPIST-1 h).

Czytaj więcej

Additional information