NASA: odkryto system siedmiu planet podobnych do Ziemi

Aż siedem planet krąży w układzie odległym od nas "zaledwie" o 40 lat świetlnych. Mają one rozmiary podobne do Ziemi, mogą tam panować ziemskie temperatury i istnieć woda w stanie ciekłym. O odkryciu poinformowała NASA i Europejskie Obserwatorium Południowe ESO.

NASA zwołała konferencję prasową na 19 czasu polskiego w studiu telewizyjnym agencji w Waszyngtonie. Jednocześnie szczegóły badań opublikowano w czasopiśmie "Nature".

W konferencji wzięli udział Thomas Zurbuchen - odpowiedzialny za część naukową NASA, Michaël Gillon z Uniwersytetu Liege w Belgii, doktor Sara Seager z amerykańskiego Uniwersytetu MIT, Sean Carey, menedżer Spitzer Science Center w Caltechu oraz Nikole Lewis ze Space Telescope Science Institute w Baltimore.

Największe zainteresowanie wśród odkrywanych planet pozasłonecznych zawsze wzbudzają te, które są jak najbardziej podobne do Ziemi. Tym razem międzynarodowy zespół naukowców odkrył cały system takich planet. Układ nazwany TRAPPIST-1 ma aż siedem planet, które oznaczono kolejnymi literami alfabetu dodanymi do nazwy gwiazdy (począwszy od TRAPPIST-1 b, poprzez c, d, e, f, g, aż do TRAPPIST-1 h).

Czytaj więcej

Naukowcy odkryli związki organiczne na powierzchni planety karłowatej Ceres

Bezzałogowa sonda kosmiczna Dawn odkryła na powierzchni planety karłowatej Ceres ślady związków organicznych – donosi "Science". Zdaniem naukowców nie zostały one dostarczone "z zewnątrz". Nigdy wcześniej nie stwierdzono obecności związków węgla w obiektach pasa planetoid.

O odkryciu poinformował zespół naukowców z uniwersytetu w Rzymie, prowadzący badania pod przewodnictwem Marii Christiny De Sanctis.

Czytaj więcej

Zjawiskowy rozbłysk nad amerykańskim niebem

Kamery przemysłowe i policyjne rejestratory nagrały kulę ognia, która pojawiła się na nocnym niebie nad stanem Wisconsin. Dziś to zdarzenie stał się przedmiotem wielu spekulacji. Zjawisko, mimo że niecodzienne, nie jest wcale tak rzadkie.

Według ekspertów, za rozbłyski na niebie odpowiadają zwykle ciała wielkości ziarna soli. Ten zaobserwowany w Wisconsin byłm o wiele większy – miał raczej rozmiary samochodu. Gdy wpadł do jeziora Michigan, częściowo spalony przez atmosferę, miał rozmiar torby śniadaniowej.

Zobacz więcej

Additional information