XV Konkurs Przyrodniczy

W dniu 22 marca  w CZP nr 1 - Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Łodzi, odbył się kolejny etap XV KONKURSU PRZYRODNICZEGO. Część teoretyczną konkursu pisało 50 uczniów z 32 szkół podstawowych z Łodzi i okolicznych miejscowości.

 

W ramach współpracy z Placówką, zostały już zapowiedziane dalsze etapy współdziałania na płaszczyźnie edukacji przyrodniczej. Pani Anna Romańska, organizatorka konkursu, reprezentująca Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi  planuje już koleją cześć praktyczną zrealizować w planetaryjnym Eksperymentarium.

Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne.

 

W dniu 3 marca 2017 r.  w Planetarium przy ul. Pomorskiej 16a odbyło się 

Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne.

 

Podczas XLIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego, które odbędzie się w dniach 23 – 25 III 2017 w Grudziądzu nasze województwo reprezentować będą:

Joanna Wójtowicz – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Łasku, która zaprezentowała referat nt. „Amatorskie obserwacje Księżyca"
oraz
Artur Krawczyk – uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Pabianicach – autor referatu „Modele kosmologiczne”.

Autorzy najlepszych prac otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Kuratorium Oświaty w Łodzi. Ponadto uczestnicy, jak i opiekunowie otrzymali również firmowe kalendarze ścienne.

 

Zakończenie Konkurs "Zabawka Edukacyjna"

Organizatorzy :

                      

- Politechnika Łódzka

- Publiczne Gimnazjum nr 38 w Łodzi;

- Planetarium Pomorska;

 

Do tegorocznej edycji zostało zgłoszonych 30 drużyn trzyosobowych. Z 90 uczestników do finału konkursu zakwalifikowało się pięć grup. 22-go marca 2017 roku wzięły one udział finałowym rajdzie edukacyjnym.

Finał konkursu oraz rozdanie nagród odbyło się 22-go marca 2017 r. w Publicznym Gimnazjum nr 38 w Łodzi przy ulicy St. Dubois 7/9.

Wyniki finału Konkursu - więcej


Zadaniem finalistów było przejście w jak najkrótszym czasie trasy, na której znajdowały się zagadki przyrodnicze, matematyczne oraz konkurencje sportowe. Wszystkie drużyny dzielnie walczyły o laury, dopingowane przez opiekunów. Przed ogłoszeniem wyników oraz rozdaniem nagród uczestnicy konkursu oraz opiekunowie, obejrzeli spektakl "Jaś i Małgosia" przygotowany przez grupę teatralną działającą przy Gimnazjum nr 38 w Łodzi. Po spektaklu wszyscy uczestnicy konkursu wzięli udział w warsztatach plastycznych przygotowanych przez Panią Joannę Kowalczyk - nauczycielkę plastyki.


Finaliści oraz ich opiekunowie otrzymali dyplomy i upominki takie jak : zestawy małego konstruktora ufundowane przez firmę Alexander, karnety na kurs tańca do studia ReAktywacja, bilety do kina Helios Sukcesja oraz wejściówki do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Zobacz więcej zdjęć

 

---------------------------------

W dniu 22.02.2017 w Instytucie Fizyki na Politechnice Łódzkiej został przeprowadzony drugi etap konkursu. Polegał on na przygotowaniu przez uczestników prezentacji wyjaśniającej zasadę działania zabawki edukacyjnej, którą wcześniej przygotowali. Komisja konkursowa oceniała poziom przygotowania prezentacji m.in. pomysłowość, oryginalność oraz znajomość praw fizyki, chemii i matematyki, które wykorzystano w konstrukcji zabawki.
 

Wszyscy uczestnicy drugiego etapu, dzielnie odpowiadali na pytania komisji wykazując się przy tym dobrą znajomością praw przedmiotów bloku matematyczno-przyrodniczego. Wszystkie prezentacjie były orginale i miały bardzo wysoki poziom.
 

 

W przerwie, kiedy jury udało się na obrady młodzież obejrzała pokaz doświadczeń z "Akustyki" przygotowany przez Pana Rafała Ledziona z Politechniki Łódzkiej.

Komisja konkursowa zakwalifikowała do finału, który odbędzie się w dniu 22.03.2017 w Publicznym Gimnazjum nr 38 w Łodzi, pięć najlepszych prac.

 

Wyniki drugiego etapu konkursu - więcej

 

 

Relacja foto - więcej

 W Instytucie Fizyki PŁ odbył się II etap konkursu "Zabawka Edukacyjna" zdjęcia  - więcej

 Wybraliśmy finalistów konkursu "Zabawka edukacyjna"

22 lutego w Instytucie Fizyki PŁ odbył się II etap konkursu "Zabawka edukacyjna" organizowanego przez Publiczne Gimnazjum nr 38 w Łodzi, Planetarium Pomorska oraz Politechnikę Łódzką.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie zabawki edukacyjnej, wykorzystującej w swoim działniu prawa fizyczne, chemiczne czy matemetyczne. Zabawka powinna być ruchomą konstrukcją lub obiektem interaktywnym.

Czytaj więcej

-------------------------------------------------

Otwarcie wystawy w Sukcesji.

Od 3 marca w centrum handlowym Sukcesja (al. Politechniki 1) można oglądać wystawę interaktywnych zabawek przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych z regionu łódzkiego wyłonionych w naszym konkursie.

Na wystawie znajduje się 15 zabawek, m.in. statek parowy, kapryśny samolot, magnesowy tor wyścigowy i łazik międzyplanetarny. Można je oglądać do 19 marca na poziomie -1 w godzinach pracy Sukcesji.

Czytaj więcej o wystawie - zabawkaedukacyjna.strefa.pl

Cykl „Człowiek i Wszechświat”

Obserwuj niebo razem z nami!

Ciekawe obiekty i zjawiska astronomiczne oglądamy w drugi piątek każdego miesiąca - w ramach cyklu „Człowiek i Wszechświat”. 

Startujemy o  godz. 17:00 ( wiosną w godzinach późniejszych - po zachodzie Słońca). 

Obserwacje uzupełniamy prezentacjami multimedialnymi.

 

Służymy radą i pomocą pasjonatom astronomicznych wędrówek po niebie.

 

Przy niesprzyjającej pogodzie oglądamy gwiazdozbiory północnego nieba pod kopułą planetarium, zapraszamy też do eksperymentarium na pokaz doświadczeń fizycznych.

Serdecznie zapraszamy!

Półkolonie w Planetarium!

 

W czasie najbliższych ferii zimowych po raz pierwszy będziemy organizowali półkolonie.

Zapisy rozpoczynają się już w najbliższy poniedziałek 5.12.2017 o godzinie 8.00, zapisywać dzieci można osobiście w Planetarium oraz telefonicznie pod numerem 426331363.

Koszt półkolonii podobnie jak w innych placówkach 50 zł za tydzień.

 

 

 

 

 

Additional information