EKSPERYMENTARIUM

W największej Sali Planetarium zgromadziliśmy sprzęt pozwalający doświadczalnie poznawać tajemnice fizyki.

doświadczenia związane z energią słoneczną – prezentujące wykorzystanie baterii słonecznych w nawiązaniu do zasilania sond kosmicznych, alternatywnych źródeł energii wprowadzanych jako ekologiczne sposoby zasilania gospodarstw, a także zjawisk optycznych – „jak rozpalić ognisko”.
EKSPERYMENTARIUM

doświadczenia z polem elektomagnetycznym – od prostych elektromagnesów do zjawiska indukcji prądów w przewodnikach o ciekawych przekrojach… Można także dowiedzieć się, jak zbudować prosty model silnika elektrycznego, wykorzystując ogólnodostępne materiały, jak działa kuchenka indukcyjna, czy transformator...
EKSPERYMENTARIUM

doświadczenia z optyką – eksperyment ze światłowodem, hologram oszukujący wzrok ludzki, zjawiska związane z odbiciem i załamaniem światła, obserwacja widma promieniowania różnych źródeł światła.
EKSPERYMENTARIUM

eksperymentami z ciśnieniem- podciśnieniem… doświadczenia wykorzystujące różne właściwości cieczy i gazów – magiczny nurek, zapełnianie butelki wodą, zagadnienia związane z prawem Bernoulliego – jak unoszą się samoloty, lewitująca kula, przyciągający wydmuch powietrza…
EKSPERYMENTARIUM
EKSPERYMENTARIUM

zjawiskami związanymi z punktem ciężkości, środkiem ciężkości – konstrukcja bez połączeń, „pozornie wznoszące się ciała”….
EKSPERYMENTARIUM
DO GÓRY