AKTUALNOŚCI

NOC MUZEÓW

NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska - 19 maja 2018 r.


To kolejny rok, kiedy w czasie Nocy Muzeów w łódzkim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym przy ul. Pomorskiej 16a dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji. Pokazy nieba pod kopułą, wykłady o tematyce astronomicznej, pokaz doświadczeń fizycznych, a także zajęcia plastyczne dla dzieci. Największym zainteresowaniem z racji charakteru placówki, okazały się obserwacje astronomiczne. Słońce, Księżyc oraz Wenus i Jowisz były najbardziej spektakularnymi obiektami do podziwiania przez przygotowane teleskopy.
Obserwacje na tarasie, jak i pokazy w planetarium, zostały wsparte przez członków Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Tym, którym nie udało się skorzystać ze wszystkich przygotowanych atrakcji zapraszamy 8 czerwca na godz. 18:00 - cykl „Człowiek i Wszechświat”.

NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska
NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska

finał ogólnopolskiego konkursu Zabawka Edukacyjna - edycja 2017/2018.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 45 uczestników. Do finału konkursu zakwalifikowało się jedenaście grup. 19-go marca 2018 roku w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej, wzięły one udział w finale konkursu prezentując przed komisją oraz zebraną publicznością wykonaną wcześniej zabawkę. Wszyscy uczestnicy, dzielnie odpowiadali na pytania komisji wykazując się przy tym dobrą znajomością praw przedmiotów bloku matematyczno-przyrodniczego. Prezentacje były oryginalne i miały bardzo wysoki poziom.

W przerwie, kiedy komisja konkursowa udała się na obrady młodzież obejrzała pokaz doświadczeń przygotowany przez dr Rafała Ledziona z Politechniki Łódzkiej.
Z Planetarium Pomorska, w komisji pracowali Marcelina Nowicka oraz Remigiusz Jabłoński.

Wszystkie drużyny dzielnie walczyły o laury, dopingowane przez opiekunów. Galę prowadzili uczniowie Gimnazjum nr 38 w Łodzi.


KONKURS ZABAWKA EDUKACYJNA
KONKURS ZABAWKA EDUKACYJNA

         Wyniki konkursu     

Konkurs wspierali patroni honorowi : Kuratorium Oświaty w Łodzi, Centrum Nauki Kopernik, patroni medialni TVP3 Łódź, Radio Łódź oraz UlotkiNet.Galeria zdjęć oraz relacja z finału w TVP3...         Galeria zdjęć

         relacja z finału w TVP3

Czytaj o konkursie na stronie ZabawkaEdukacyjna         ZabawkaEdukacyjna

UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA - 23.02.2018

UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA

To zjawisko, mniej ważne od strony naukowej, ale niezwykle spektakularne, zdarzyło się w niemal idealnych warunkach - w południku i wysoko nad horyzontem, a przy tym przy Księżycu w pierwszej kwadrze.
Warunki pogodowe były lepsze w Polsce północnej i zachodniej, a złe w Polsce płd.-wschodniej.
W Łodzi rozpogodziło się mniej więcej na godzinę przed zakryciem i Aldebarana było już widać na nie całkiem ciemnym niebie.
Na tarasie obserwatorium przy ul.Pomorskiej zebrało się sporo osób, niektórzy z własnym sprzętem, w tym sporo młodzieży z kół zainteresowań.

UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA
UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA

Rejestracja zakrycia i odkrycia przebiegła optymalnie - tak przy pomocy kamery CCD, jak i aparatu fotograficznego oraz wizualnie.

UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA
UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA

Wynik rejestracji kamerą:
Zakrycie: 17:08:41.59-41.67 (znikanie na 4 klatkach)
Efemeryda Occult: 17:08:41.5
Odkrycie: 18:08:50.39 (pierwszy błysk)
Efemeryda Occult: 18:08:50.3
Oba zjawiska zatem spóźnione względem efemerydy o 0.1s.

UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA

Pomiędzy zakryciem i odkryciem można też było dowiedzieć się o wcześniejszych obserwacjach Aldebarana, które także były rejestrowane w łódzkim planetarium.

UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA
UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA

Nowe warsztaty – SITODRUK

Już od lutego zapraszamy na nowe warsztaty plastyczne wprowadzające w świat sitodruku. W ramach zajęć uczestnicy samodzielnie wymyślają projekt, który następnie przekładają na papier. Dzięki temu poznają czym jest proste projektowanie w zakresie sitodruku. Grupa zapoznaje się z pracownią, sprzętem oraz materiałami, które są niezbędne w pracy sitodrukarskiej, następnie każdy uczestnik samodzielnie nadrukowuje grafikę na bawełnianej torbie lub koszulce.
W ramach warsztatu możliwy jest nadruk dowolnej grafiki np. loga placówki. Należy wówczas kilka dni przed warsztatem przesłać nam czarno-biały projekt, który będzie można nanieść na sito drukarskie.
Po zakończonych warsztatach każdy uczestnik otrzymuje nadrukowaną przez siebie torbę ekologiczną bądź koszulkę.

Serdecznie zapraszamy, zapisy przyjmowane są telefonicznie, pod numerem tel. 42 633 13 63

Nowe warsztaty – SITODRUK Nowe warsztaty – SITODRUK Nowe warsztaty – SITODRUK Nowe warsztaty – SITODRUK
Nowe warsztaty – SITODRUK Nowe warsztaty – SITODRUK Nowe warsztaty – SITODRUK
Nowe warsztaty – SITODRUK
Nowe warsztaty – SITODRUK

BAL KARNAWAŁOWY W PLANETARIUM

W ostatki na naszej świetlicy zorganizowaliśmy bal karnawałowy. Dzieciaki wykazały się wielką kreatywnością przebierając się za wróżki, zwierzaki, pajace, kowboje, diabły oraz inne stwory. Było mnóstwo tańców, hulańców i swawoli. Uczyliśmy się Belgijki, Chocolady oraz Zumby z niezwykle skomplikowanym układem ruchów (skomplikowanych dla nauczycieli, bo dzieci radziły sobie doskonale). Podczas konkursów w jedzeniu pączka czy tańca na gazecie śmiechu było co niemiara. Zobaczcie sami jak się bawiliśmy, oglądając zdjęcia w galerii.

Bal karnawałowy w Planetarium
Bal karnawałowy w Planetarium

Wszystkich zainteresowanych astronomią i zjawiskami astronomicznymi zapraszamy na obserwacje efektownego zakrycia Aldebarana.

Księżyc zakryje najjaśniejszą gwiazdę konstelacji Byka 23 lutego, w piątek.
Przewidywany moment zjawiska to 18:08:41.
Nasz satelita będzie w pierwszej kwadrze, co sprawi, że zjawisko chowania się Aldebarana przy ciemnej stronie będzie można obserwować praktycznie przez lornetkę. Sprzyjają również temu warunki. Księżyc znajdzie się na południowym niebie wysoko nad horyzontem,w południku, niemal 55 stopni, a więc nawet światło miasta nie będzie nam przeszkadzać.

Godzinę później (19:08:50) alfa Byka wyłoni się z za tarczy Księżyca, jednak przy oświetlonej już stronie.

Obserwację i rejestrację zjawiska prowadzić będzie przewodniczący Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, prof. M. Zawilski.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny.

W programie – spotkanie w planetarium, prezentacja dotycząca zjawiska, obserwacje astronomiczne zjawiska z tarasu. Oczywiście, obserwacje uzależnione od warunków atmosferycznych!
Rozpoczynamy o godz. 16:45.

zakrycia Aldebarana zakrycia Aldebarana

Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium
Astronomiczno-Astronautyczne 2018

Informujemy, że Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne 2018
odbędzie się w poniedziałek, 26 lutego 2018 r. w CZP nr 1 - Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Arego Sternfelda w Łodzi przy ul. Pomorskiej 16a.
Początek, godz. 10.00
Zespół Planetarium Pomorska

Logo Planetarium


KONKURS NA REFERAT

Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 Łodzi, Filia nr 3 Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne przy współpracy z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii – oddział w Łodzi, informuje, że w roku szkolnym 2017/2018 w odbędzie się wojewódzki konkurs na referat z zakresu astronomii i astronautyki dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.

Termin nadsyłania prac – 9 lutego 2018.

Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne 2018

podsumowujące wojewódzkie konkurs astronomiczno-astronautycznego odbędzie się w między 19-27lutego 2018 r.w CZP nr 1 - Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Arego Sternfelda w Łodzi przy ul. Pomorskiej 16a

Przypominamy, że na laureatów czekajądyplomy i nagrody.

Zwycięzca i zdobywca drugiego miejsca Wojewódzkiego Seminarium kwalifikują się do
Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego w Grudziądzu, które odbędzie się w dniach 22-24 marca 2018 r.

Prosimy opiekunów prac o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa w seminarium drogą mailową.

biuro@planetarium.org.pl


KONKURS ZABAWKA EDUKACYJNA

Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w roku szkolnym 2012/2013. Przez te kilka lat zyskał on już swoją pozycję na rynku edukacyjnym. Zainteresowanie konkursem rośnie z roku na rok, poziom konkursu wzrasta co powoduje, że przyczynia się on do poszerzania wiedzy uczniów o przedmiotach przyrodniczych, zmniejsza „strach” ucznia przed nowymi przedmiotami tj.: fizyką i chemią. Dzięki potrzebie wykonania pracy w grupach oraz prezentacji publicznej uczestnicy konkursu rozwijają cechy osobowe i kompetencje, które są niezbędne w życiu społecznym, nawiązują nowe kontakty z osobami o podobnych zainteresowaniach.
Nagrodą główną w konkursie jest wycieczka ufundowana przez biuro podróży GALAKTYKAtravel.
Wszyscy finaliści otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez firmy: Alexander, HELIOS, ReAktywacja, oraz Fundację Mózg Malina. Opiekunowie finalistów otrzymują dyplomy uznania.
Najbardziej aktywne szkoły otrzymają mikroskop i pomoce dydaktyczne ufundowane przez firmy: Nowa Szkoła i Alexander.

Od kilku lat sprawowany jest nad konkursem patronat honorowy przez:
Łódzkiego Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.


DO GÓRY